Wymiana ogumienia na zimowe – czy to ma sens?

wymiana opon

Zimowe warunki atmosferyczne wymuszają na kierowcach wykazanie się większymi umiejętnościami. Konieczne jest też odpowiednie przygotowanie auta do jazdy. Niezwykle istotne jest adekwatne ogumienie, czyli dobrej jakości opony zimowe.

Oto dlaczego warto mieć zimowe opony

Niezależnie od tego czy ktoś zdecyduje się na zakup opon zimowych 175/65r14 czy innych, zawsze będą one lepszym wyborem niż nawet najlepsze opony letnie. Opony zimowe różnią się specyfikacją techniczną od tych letnich. Zadaniem tych pierwszych jest działanie prawidłowo w znacznie bardziej wymagających warunkach. Narażone są na kontakt ze śniegiem, żwirem, lodem itd. Od dobrej jakości ogumienia typu opony zimowe 175/65r14 (zobacz dostępne opony) wymaga się maksymalnej możliwej przyczepności. Opony zimowe odróżnia od letnich bieżnik. W przypadku opon zimowych jest on poprzecinany lamelkami i wyróżnia się dużymi kostkami. Wszystko po to, aby opona miała dobrą przyczepność na śniegu, lodzie i śliskiej powierzchni. Ponadto zimowe opony zapewniają lepszą sterowalność. Zaobserwować można lepsze przyspieszenie i hamowanie. Nie brakuje osób, które często z powodów ekonomicznych, decydują się na założenie opon zimowych tylko na przednie koła, co nie jest najlepszym pomysłem.

Zmiana ogumienia powinna dotyczyć wszystkich czterech kół. Dlaczego? Chociażby dlatego, że założenie ich tylko na przednią oś przyczyni się do uciekania tyłu pojazdu podczas hamowania i skręcania. Z kolei założenie opon zimowych tylko na tył jest prosta droga do pozbawienia przodu auta sterowalności.