Samochody elektryczne fotowoltaika

Samochody elektryczne fotowoltaika

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez przemieszczania się i podróżowania. Jesteśmy niemal uzależnienie od aut czy komunikacji miejskiej. Każdy z nas musi się gdzieś dostać, dojechać do szkoły, uczelni, pracy. Prywatne auto stało się rodzajem dobrobytu do którego wszyscy dążą – jest to jedna z wygód na które chce się sobie pozwolić. Branża mechaniczna rozwija się coraz bardziej dynamicznie i nierzadko zaskakuje nas nowinkami ze świata aut, silników i inżynierii. Jakie nowatorskie rozwiązania jeszcze na nas czekają?

Samochody elektryczne w Polsce

Coraz częściej firmy produkujące samochody elektryczne reklamują się w mediach, chcą stworzyć jak największe zainteresowanie swoimi nowymi produktami. Jednak w temacie elektrycznych samochodów pojawia się wielu sceptyków, których zdaniem taki rodzaj aut nie jest opłacalny, a Polska nie jest jeszcze gotowa na taką rewolucję. Okazuje się, że ładowanie takiego samochodu wcale nie jest tak ekologiczne jak mogłoby się wydawać, ponieważ prąd ze stacji ładujących pochodzi głównie z elektrowni konwencjonalnych. https://wallbox.pl/fotowoltaika

Dodatkowo sieć punktów ładowania jest kiepsko rozstawiona i dość niejednolicie. Zazwyczaj są skupione wokół dużych miast jak Warszawa, Wrocław czy Kraków i często się okazuje, że do następnego punktu ładowania dzieli nas jeszcze kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów. Podróż z taką świadomością nie należy do najbardziej bezpiecznych i komfortowych dla kierowcy.

Samochody elektryczne fotowoltaika – jak działają?

Energia elektryczna powstaje w skutek zbierania prze ogniwa fotowoltaiczne promieni słonecznych. W skrócie prąd stały zamienia się w prąd zmienny podporządkowany do parametrów przez co możemy zasilić różnorakie urządzenia i sprzęty w naszym mieszkaniu. Jak jednak wygląda ładowanie samochodu przez ogniwa fotowoltaiczne?

Samochody elektryczne fotowoltaika - jak działają?

W domu możemy naładować sobie samochód zarówno prądem zmiennym jak i stałym. Służą nam do tego dwie ładowarki : profesjonalna i podróżna i najzwyklejsze gniazdko 230 V. Ładowanie samochodu w takim gniazdku może potrwać nawet do 12 godzin, ale dzięki profesjonalnej ładowarce i gniazdku trójfazowemu jesteśmy w stanie znacząco skrócić ten czas.

Najbardziej opłacalne jest zużywanie energii wytworzonej przez system fotowoltaiczny na bieżąco, ale jak wszyscy wiemy nie zawsze jest taka możliwość. Właśnie dzięki bateriom słonecznym samochodów elektrycznych jesteśmy w stanie zamagazynować wytworzony nadmiar energii i wykorzystać go dopiero w chwili kiedy będzie on potrzebny.