Miernik lakieru, a zakup używanego auta

miernik lakieru samochodowy

Miernik grubości lakieru to praktyczne urządzenie powszechnie wykorzystywane w usługach blacharstwa samochodowego. Dzięki niemu można precyzyjnie zmierzyć grubość każdej warstwy niemetalicznej – lakieru, szpachli oraz plastiku na każdym podłożu metalicznym. Każdy dobrej jakości miernik lakieru mierzy dokładnie odległość od powierzchni czujnika do powierzchni metalowej.

Technika pomiaru przy pomocy czujnika lakieru

Miernik grubości powłoki lakierniczej posiada element pomiarowy zakończony sondą, który to jest najczęściej zamocowany na obudowie lub na przewodzie.
W celu wykonania badania grubości powłoki metalicznej trzeba przyłożyć sondę pomiarową do powierzchni blachy samochodowej. Należy to wykonać lekko prostopadle do blachy dociskając urządzenie do powierzchni lakieru. Następnie na wyświetlaczu pokazuje się dokładny wynik pomiaru.
Istotne jest, aby pomiaru dokonywać na czystej powierzchni, bowiem wszystkie ewentualne zabrudzenia są brane pod uwagę podczas określania grubości powłoki lakierniczej.

W jaki sposób dokonać prawidłowego pomiaru grubości lakieru?

Badanie blachy samochodowej najlepiej zacząć od dachu i warto na każdej części wykonać kilka pomiarów. Grubość fabrycznego lakieru w aucie mieści się w przedziale od 80 μm do 180 μm. Niemniej na poszczególnych pojazdach wartości te mogą różnić się nawet do czterdziestu procent.
Jeżeli grubość powłoki lakierniczej jest wyższa niż 400 μm, wówczas można mieć pewność, że na blasze jest położona kolejna warstwa lakieru. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto porównać lewą stronę blachy samochodowej z prawą lub z takim samym modelem auta z tego samego rocznika.

Zakup używanego samochodu z pomocą miernika lakieru

Miernik lakieru to sprawdzone urządzenie, które jest niezbędne podczas zakupu samochodu używanego. Często bowiem zdarza się, że sprzedawca samochodu uważa że auto będące przedmiotem transakcji jest bezwypadkowe i nigdy nie było bite, a tymczasem tester lakieru wskazuje, że warstwa lakieru jest zbyt gruba. Dzięki temu urządzeniu można uniknąć zawodu spowodowanego zakupem samochodu w złym stanie technicznym.
Dobrej jakości czujniki samochodowe są powszechnie używane w licznych punktach ASO oraz wielu zakładach samochodowych zajmujących się renowacją blachy.