Czy można zamienić opony 185/65 r15 na mniejsze lub większe?

ihor-n-3ciP-web10I-unsplash

Bardzo często kierowca może się zastanawiać nad tym, czy na przykład, kiedy ma w samochodzie opony w rozmiarze 185/65 r15, to czy może zastosować zamiast nich opony w rozmiarze R14 lub R16. Okazuje się, że pod pewnymi warunkami, takie zamiany są możliwe, trzeba jednak spełnić pewne wytyczne, odnośnie do dokładnego rozmiaru opony.

Po co zmieniać opony na mniejsze lub większe?

Pytanie zasadnicze jest również takie: po co kierowca ma zmieniać opony, skoro te w rozmiarze 185/65 r15 pasują. Przyczyny mogą być dwie:

  • dopasowanie rozmiaru opony do aktualnych warunków drogowych lub stylu jazdy,
  • posiadanie wspomnianych opon, czyli chęć zaoszczędzenia pieniędzy.

Jak sprawdzić, czy daną oponę możemy założyć?

Jeśli idzie o kwestie sprawdzenia tego, czy daną oponę powinniśmy zakładać, to najprościej jest wejść na stronę producenta samochodu. Tam najlepiej jest poszukać tabeli rozmiarów odnośnie do danego modelu samochodu. W takiej tabeli znajdziemy zamienniki, czyli dowiemy się, jaką oponę możemy założyć zamiast wspomnianej 185/65 r15. Ogólnie należy tylko wspomnieć, że opona, która będzie mieć mniejszą średnicę, będzie miała wysoko profil, natomiast w przypadku zakładania pony o większej średnicy, profil będzie się zmniejszał. Decydując się na 185/65 r15 najlepiej kupować ze sprawdzonego źródła jak to: https://www.miwan.pl/szukaj/?rozmiar=185/65 R15.

Jak taka zmiana wpływa na jazdę?

Trzeba powiedzieć, że taka zmiana będzie mieć odczuwalny wpływ na jazdę. Tutaj sprawa jest taka, że opony o niższych profilach, są oponami bardziej sportowymi, a co za tym idzie, są mniej komfortowe. Opony o wyższym profilu są przeciwieństwem wspomnianej sytuacji, czyli są bardziej komfortowe.