Rysy na szybach samochodów to częsty problem, przydarzający się kierowcom. Niestety, jednak większość z nich bagatelizuje sprawę i nadal jeździ z szybami wymagającymi naprawy. W ten sposób narażają się na dość duże ryzyko, związane nie tylko z ewentualnym mandatem w razie kontroli drogowej, ale również niebezpiecznym ograniczeniem widoczności podczas jazdy.
Naprawa drobnych uszkodzeń szyb
Niewielkie uszkodzenia powierzchni szyby, nie muszą wiązać się z koniecznością jej wymiany. Powstały ubytek można bowiem z powodzeniem osobiście naprawić przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych lub zlecić to fachowcom w specjalistycznym zakładzie.
Jeżeli chodzi o rysy na szybie, sposób naprawy związany będzie z ich głębokością.
- Rysy włosowate, jak sama nazwa mówi, są najcieńsze, dlatego ich polerowanie jest stosunkowo proste.
- Rysy zwykłe są nieco głębsze, ale również większość z nich udaje się usunąć poprzez samo polerowanie bez szlifowania, naprawa jednak trwa nieco dłużej.
- Rysy głębokie to również nie jest problem, pod warunkiem wstępnego zeszlifowania. Wyjątkiem są rysy głębokie usytuowane blisko krawędzi szyby. Ich naprawa jest ryzykowna, ze względu na ryzyko pęknięcia.
Tlenek ceru – polerowanie szkła
Rysy oraz inne uszkodzenia na powierzchni szkła, bardzo łatwo usunąć za pomocą tlenku ceru. Jest to substancja w postaci białego lub lekko kremowego proszku, która po wymieszaniu z wodą, w kilka minut rozprawi się z uszkodzeniem. Potrzebna jest jeszcze do tego tylko zwykła polerka lub wiertarka oraz filc i można przystąpić do pracy. Tlenek ceru wymieszany z wodą w proporcji 1:1, utworzy gęstą papkę, którą nałożyć należy na rysę. Następnie, przy pomocy wiertarki/ polerki i filcu, polerować uszkodzoną powierzchnię, pamiętając by obroty urządzenia nie były zbyt wysokie – optymalnie 600 obrotów na minutę. Jeżeli mieszanka podczas polerowania stanie się zbyt sucha, można spryskiwać ją co jakiś czas wodą. Zwilżyć można również filcowy krążek.
Warto pamiętać, aby podczas korzystania z tlenku ceru zachować ostrożność, gdyż substancja ta może podrażniać błony śluzowe i oczy oraz układ oddechowy.